Wunderwaffen

Raketový výzkum

Wernher von Braun

Peenemünde

V-6 Urzel

Plánky, fotografie

Peenemünde, střelnice

18. srpna 1943 Britové poprvé bombardovali pokusné raketové středisko nacistického Německa v Peenemünde na pobřeží Baltského moře. Řada objektů byla zničena a při náletu zahynulo více než 700 lidí. Tím došlo ke zdržení dalšího vývoje raketové zbraně A-4, označované později jako V-2 (Vergeltungswaffe, odvetná zbraň). Raketa startovala téměř vertikálně a dosahovala výšky až 400 kilometrů a vzdálenosti větší než 300 kilometrů. Po poničení Peenemünde britským letectvem bylo rozhodnuto přemístit výrobu do podzemí.

Od srpna 1943 se výroba přemístila do štol vápencového kopce Kohnstein, který leží na jižním úpatí pohoří Harz ve středním Německu několik kilometrů severně od města Nordhausen. Na výrobě zbraní zde pracovali v krutých podmínkách vězňové koncentračního tábora Dora. První transport vězňů byl vypraven 26. nebo 27. srpna 1943 z tábora Buchenwald. V září 1943 zde pracovalo asi 3500 vězňů, koncem roku 1943 již 9200 vězňů. Každý měsíc zde zemřelo podle nacistického hesla "Verschrottung durch Arbeit" (sešrotovat prací) 7 procent všech vězňů.

Hlavním konstruktérem balistických raket V-2 byl Wernher von Braun. Pocházel z bohaté šlechtické rodiny, jejíž rodokmen sahal až do 13. století. Jeho otec, Magnus von Braun vlastnil pomořanský statek Oberwiesenthal. V Německu zakládal banky, byl generálním ředitelem stavební společnosti záložen a ve von Papenově vládě byl ministrem pro výživu a zemědělství.

Vývoj těžkého dělostřelectva byl Německu versailleskými dohodami zapovězen, ale o vývoji raketové techniky se v nich nepsalo. Wernher von Braun tento vývoj vytušil. Zakrátko za ním do vojenských laboratoří přišli další odborníci. Po změně politického režimu a nástupu nacistů k moci ve své činnosti pokračovali, aniž uvažovali o morálních aspektech.


Peenemünde - okolí Dock 2 - letecký snímek


Peenemünde - model střelnice


Peenemünde - střelnice - raketa A-4 startuje